Aktuality
Aktuátory pro automatizované ventilační a stínicí systémy
Kvalita ovzduší se stala významným problémem v oblasti veřejného zdraví, zejména pokud jde o znečištění. Podle ARCAA je vnitřní vzduch často znečištěnější než venkovní a jsme mu vystaveni více než 80% času.
V oblastech s vysokou koncentrací lidí, jako jsou kanceláře, školy a obchody se zvyšují investice do automatizovaných systémů větrání. Pro ochranu zdraví a pohody osob existují také přísné regulace a legislativní opatření.
Automatizované ventilační systémy pro optimalizovanou kvalitu vzduchu
Vnitřní vzduch je znečištěný více, než si myslíme. Vlhkost, stavební materiály, používání čisticích prostředků, elektronika, která může být významným zdrojem těkavých organických sloučenin (VOC) a částice z vnějšího prostředí dohromady vytvářejí velké množství biologických, chemických a fyzikálních znečišťujících látek, které ovlivňují kvalitu ovzduší.
Tyto znečišťující látky mají významný dopad na zdraví a způsobují různé nemoci, podráždění a dýchací potíže. S rostoucím používáním izolačních stavebních materiálů, které brání dostatečné cirkulaci vzduchu, závisí kvalita vzduchu hlavně na instalovaných ventilačních systémech.
Větrací systémy umožňují cirkulaci vzduchu a regulaci teploty, která zaručuje optimální vnitřní prostředí. Rovněž umožňují udržovat zvláštní podmínky pro konkrétní prostředí, jako jsou strojovny, skleníky, chov zvířat nebo jakékoli zařízení, kde se nadměrně vytváří prach, páry a vedlejší toxické produkty.
Automatizovaná okna pro přirozené větrací systémy
Přirozené větrání otevíráním a zavíráním oken a jinými ventilačními systémy je ekonomičtějším řešením ve srovnání s mechanickými ventilačními systémy (VMC) pomocí odsávání a nasávání vzduchu. U automatizovaných systémů je ovládání oken snadné. Například v létě je možné naprogramovat automatické otevírání oken v noci, aby se ochladila místnost nebo budova, a zavírání ráno, když je již intenzivní sluneční svit.
Se stále inteligentnějšími systémy je možné představit si autonomní nebo vzdáleně řízená řešení, která se přizpůsobují v reálném čase podle výkyvů počasí a vnitřní teploty. Při připojení k systému ústředního topení umožňují řídicí systémy také přesnou regulaci teploty prostředí a snížení požadavků na vytápění a chlazení s pozitivním dopadem na provozní náklady.
Projekty budov v současné době upřednostňují přirozené světlo. Automatizované okenní systémy vám umožní zjednodušenou správu a zvýšenou bezpečnost díky rychlému otevírání oken v případě nehody (evakuace – kouř, vysoká teplota, toxické plyny atd.)
Elektrické pohony pro automatizovaná okna
Nabízíme elektrické pohybové systémy přizpůsobené pro všechny typy oken.
Střešní okna jsou často mimo dosah a vyžadují systémy s dálkovým ovládáním. Elektrický pohon VN1, který je robustní a kompaktní, je navržen pro tento typ aplikace.
TA23 je také vhodný pro tento typ aplikace. Má sílu až 10 kN, je tedy vhodný i pro těžká břemena. Může být také použit v systémech pro odsávání kouře. To umožňuje rychlý únik kouře, tepla a toxických plynů z budovy v případě požáru.
Pro běžná okna doporučujeme použít elektrický pohon TA16. Díky své kompaktní velikosti je ideální pro menší prostory.
Větrání budov lze také realizovat pomocí nastavitelných žaluziových ventilačních systémů. Seřízení těchto systémů je dosaženo pomocí kompaktního pohonu TA38. Díky poměru velikosti, hmotnosti a výkonu je zvláště efektivní a umožňuje přesné nastavení vašeho zařízení pro optimální řízení ventilace.
Automatické stínící systémy
Stínění také hraje roli při regulaci teploty. U velkých okenných ploch je interiér velmi vystaven slunečnímu záření, zejména v létě. Je proto nezbytné zajistit účinné systémy pro nastavení stínění během dne a udržování optimální teploty bez potřeby klimatizace.
Žaluzie, skládající se z nastavitelných a zasouvacích lamel, umožňují přesnou regulaci slunečního svitu po celý den. Na rozdíl od jiných systémů tyto žaluzie nezatemní prostor od denního světla.
Pergoly pracují s podobným lamelovým systémem a umožňují stínění prostoru tak, aby se zachoval komfort. Pokud jsou zcela zavřené, mohou také vytvořit přístřešek v případě nepříznivého počasí. Jsou ideálním řešením například pro restaurace, protože zlepšují pohodlí zákazníků a to i v případě deště.
Aktuátory tyto systémy automatizují, což umožňuje přesnou a zjednodušenou správu. Ovládací skříňky vybavené senzory je činí autonomními, nastavitelnými a dálkově ovladatelnými pro větší pohodlí.
Aktuátory pro stínící systémy
TA38 je ideálním řešením pro nastavení žaluzií. Díky jeho kompaktní velikosti může automatizovat systémy v malých prostorech a umožňuje tiché nastavení. Lze také přidat Hallovy senzory pro zpětnou vazbu polohy a přesnější nastavení.
TA29 je zvláště vhodný pro pergoly. Díky volitelnému krytí IP66 je vhodný pro venkovní použití. Může být vybaven Hallovými senzory, které umožňují synchronizaci několika zařízení a tím přesné nastavení požadovaného stínění.
Jsou samozřejmě možná i jiná řešení. Průmyslové pohony JP3 a JP4 jsou dokonale vhodné pro nastavení pergoly, jsou kompaktní a lze je snadno integrovat do vašich aplikací. TA16 je také vhodný pro tento typ aplikace s instalací pod střechou pergoly.
Aktuátory jsou vynikající alternativou k hydraulickým a pneumatickým systémům – lze je ovládat na dálku, nedochází k únikům provozních tekutin, není nutná častá údržba ani servis po instalaci. To je činí velmi vhodnými pro mechanismy, které jsou obvykle na těžko dostupných místech. Na rozdíl od jiných systémů je poloha elektrických pohonů přesnější a snadněji nastavitelná.